Bilgi Bankası

• Güvenliğiniz için, aracınız ile birlikte verilen, aracınıza ait kullanma kılavuzunu dikkatlice okuyun.
• Konforunuz ve sürüş güvenliğinizin devamlılığı için aracınızın periyodik bakımını zamanında yaptırın.
• Mevsime uygun lastik kullanabilmek için ücretsiz lastik değişim hizmetimizden yararlanın.
• Aracı çalıştırmadan önce ve sürüş halinde, arıza ikaz göstergelerine dikkat edin.
• Rutin olarak motor yağ, su ve lastik hava seviyelerini kontrol edin.
• Aracınızdaki yangın tüpünü, kullanma kılavuzunda belirtilen şekilde garanti kapsamı ve son kullanım tarihine göre kontrol edin.
• Aracınızın teknik belge tarihinden itibaren üçüncü yılın sonunda egzoz muayenesi ve fenni muayeneyi yaptırmayı unutmayın.
• Aracınızda boş bir kaza tespit tutanağı ve kalem bulundurmayı ihmal etmeyin.
• Aracınızda hasar oluşması halinde vakit kaybetmeden Sekar Filo ’ya bildirerek, gerekli onarımı yaptırın. Aracınızda oluşan hasarın onarımını, mümkün olan en kısa sürede yaptırmanız, aracınızı güvenle kullanmanız ve şirketinize fazladan maddi yük getirmemeniz açısından önemlidir.
• Anahtarı aracınızın üzerinde bırakmayın.
• Aracınızın garantisini bozabilecek veya yürürlükteki yasaklara aykırı aksesuarları, aracınıza takmayın. Aracınızın iadesi öncesinde geri sökeceğiniz aksesuarlarınızın, aracınızın orijinal haline zarar vermemesi gerektiğini lütfen unutmayın.
• Ruhsat ve anahtar kayıplarında, Sekar Filo ’ya eş zamanlı bilgi vermeyi unutmayın.

Sekar Filo ’dan kiraladığınız aracınızı, Sekar Filo ‘ya bilgi verip uygunluk almadan yurt dışına çıkartamazsınız. Aracınızı sigorta teminat kapsamının dışında kullanmanız halinde meydana gelebilecek tüm zararlardan sorumlu olacağınızı lütfen unutmayın. Yurtdışına çıkarmayı düşündüğünüz araç/ araçlarınız için şirketinizin vereceği taahhütname sonrasında, aracı kullanacak kişiye vekaletname düzenlenerek tarafınıza ulaştırılan bu vekaletname ile vekaletname üzerinde belirlenen tarihler içerisinde yurt dışına çıkış yapabilirsiniz. Yurtdışı kullanım izni için doğacak tüm masrafların tarafınıza yansıtılacağını hatırlatmak isteriz.

Daha detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Uygulamaya alınan KABİS sistemi ile trafik cezaları kullanıcı şirkete tebliğ edilir. Bu sistemin dışında kalan cezalar Sekar ‘a ulaşır. Bu şekilde Sekar ‘a ulaşan cezalar ve ödemeleri ile ilgili işlemleri sizin yerinize Sekar Filo takip eder ve ödemelerini sizin adınıza gerçekleştirir. Bu sayede erken ödeme indiriminden faydalanırsınız. Sekar Filo sizin adınıza yaptığı ceza ödemelerini faturalandırarak, aylık bilgilendirmeler ile birlikte tarafınıza gönderir.

Trafik para cezaları ile ilgili yapılan yasal düzenleme (KABİS) hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

25.12.2020 tarih ve 31345 sayılı Resmi Gazete 'de yayınlanan "Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanaklarının Düzenlenmesinde, Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ile yapılan düzenlemeye göre;

Kural ihlali halinde trafik para cezalarının araç sahipleri adına düzenleneceği,

Kuralın ihlal edildiği tarihte 1774 sayılı kanuna göre Kiralık Araç Bildirim Sistemine (KABİS) yapılan bildirime istinaden, aracın kiralandığının tespit edilmesi durumunda ise, trafik para cezasının aracın kiracısı olan gerçek ya da tüzel kişi adına düzenleneceği belirtilmiştir.

İlgili kanun hükümlerine istinaden, kiraya verilen her araç için şirketimiz KABİS' e bildirimde bulunmaktadır. Trafik para cezasını düzenleyen genel kolluk kuvvetleri, kural ihlali yapan aracın kiralık olup olmadığını KABİS üzerinden tespit edebilmektedir. Bu kapsamda yapılan düzenleme ile trafik para cezalarının, KABİS kayıtlarına istinaden kiracılara tebliğ edilmesi uygulaması başlamıştır. Yapılan yasal düzenleme sonucu değişen uygulama sebebiyle, firmanız ya da bireysel olarak şahsınız adına kiralamış olduğunuz aracınıza ilişkin tarafınıza tebliğ edilecek cezaların takip edilerek tarafınızca ödenmesi gerektiğini önemle hatırlatmak isteriz. Bununla birlikte aracın kullanımınızda olduğu döneme ait trafik para cezalarının araç sahibi olarak şirketimize tebliğ edilmesi halinde, sözleşme şartlarına uygun olarak ceza şirketimiz tarafından ödenecek ve firmanıza ya da şahsınıza yansıtılmaya devam edilecektir. Yönetmelik hükümleri gereğince bahse konu trafik para cezaları e-tebligat adresiniz olması halinde elektronik ortamda, e-tebligat adresinizin olmaması durumunda ise PTT kanalı ile adresinize tebliğ edilecektir. İlgili Tebliğ 25.12.2020 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş ve uygulamaya başlanmıştır.

Ruhsatınızı veya aracınızın plakasını kaybetmeniz halinde işlemlerin sorunsuz yürütülebilmesi için 0 (212) 362 34 15 numaralı telefondan Sekar Filo Operasyon Merkezi 'mize ulaşabilirsiniz. Gerekli yönlendirmeyi ekibimiz sağlayacaktır. Plaka ve ruhsat işlemlerinden doğacak tüm masraflar tarafınıza ait olacaktır.

Trafik ekipleri tarafından aracınızın bağlanması halinde, mesai saatleri içinde 0 (212) 362 34 15 numaralı telefondan arayarak ya da info@sekaroto.com.tr adresinden Sekar Filo Operasyon Merkezi 'ni arayarak konu ile ilgili destek alabilirsiniz. Aracı teslim alacak kişinin kimlik fotokopisini ve aracın neden bağlandığı hakkında bilgi aktarmanız gerekmektedir. Kullanıcı hatası sebebiyle oluşan masrafların tamamı tarafınıza ait olacaktır.

Aracınızı teslim aldığınız gibi hasarsız ve tüm aksesuarları ile birlikte eksiksiz iade edilmesi gerekmektedir. Aracınızı iade etmeden önce, aracınızdaki mevcut hasar ve eksiklikleri tespit ederek, gerekli onarımları anlaşmalı özel hasar onarım merkezlerimizin birinde yaptırabilirsiniz. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra;

• Aracınızın ruhsatını, egzoz emisyon pulu ve muayene evrakını
• Aracınızın asıl ve yedek anahtarını
• Avadanlık setini (stepne, kriko, bijon anahtarı, şifreli bijon, zincir seti, ilk yardım çantası ve yangın tüpü tarafımıza teslim etmeniz gerekmektedir.

Aracınızda kullandığınız, firmanıza ait yapıştırmalı kapı giriş kartı, OGS/HGS, otomatik yakıt dolum cihazı vb. sonradan takılmış ekipman veya cihazlar varsa, aracınızı teslim ederken, tamamının sökülmüş olması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Aracınızın iade işlemleri için 0 (212) 362 34 15 numaralı telefondan Sekar Filo Operasyon Merkezi 'ni arayarak destek alabilirsiniz.