Lastik

Lastik Değişim İşlemleri

Değişim zamanı geldiğinde veya kiralama sözleşmeniz kapsamında belirtilen kilometreleri aştığınızda, aracınızın teknik verilerine ve mevsime uygun lastik değişiminizi yaptırmanız gerekmektedir. Yeni lastik siparişini vermek veya değişim randevusu için aşağıdaki butonu ya da operasyon@sekarfilo.com.tr e-mail adresimizi kullanarak talepte bulunmanız yeterlidir. Lastikleriniz tedarik edilerek, size en yakın lastik bayinden randevu bilgisi gönderilecektir. Lastik değişimi ile ilgili sorularınız ve talepleriniz için mesai saatleri arasında 0 (212) 362 34 15 numaralı telefondan Sekar Filo Operasyon Merkezi 'ne ulaşabilirsiniz.

Lastik Talebi Yap

Kış Lastiği Kullanım Zorunluluğu

08/11/2012 tarih ve 28461 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik" in 6. maddesinin 1. fıkrasının (j) bendi ile yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara her yılın 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunluluğu getirilmiştir. Binek otomobillerde her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.

Mevsime Uygun Lastik Kullanımı Neden Önemli?

Yaz lastiklerinin kış aylarında kullanımı büyük risk teşkil eder. Yaz lastikleri, hava sıcaklığının 7°C’nin altına düştüğü durumlarda esnekliklerini kaybederek, ıslak, karlı ve buzlu yollarda gereken performansı gösteremezler. Güvenlik ve performans açısından yaz lastiklerinin diş derinliğinin 3 mm altına düşmemesi gerekir. Hava sıcaklığının 7°C’nin altına düştüğü durumlarda yaz lastiklerinin yol tutuşu zayıflar ve fren mesafesi uzar.

Kış lastiklerinin yaz aylarında kullanımı ise hem riskli, hem de ekonomik açıdan zararlıdır. Kış lastikleri, hava sıcaklığının arttığı yaz aylarında, yaz lastiklerine göre daha yüksek dönme direnci gösterdiğinden dolayı daha kolay aşınır ve yakıt tüketimini artırır. Kış lastiklerinin güvenlik ve performans sağlayabilmesi için diş derinliğinin 4 mm altına düşmemesi gerekir. Yaz aylarında kış lastiklerinin kullanımı halinde fren mesafesi uzar ve yol tutuşu zayıflar.